Enamus inimesi ei tea, mida insener teeb
Inseneeria kui eriala tutvustamine noortele ei ole lihtne ülesanne. Paljudel täiskasvanutelgi puudub selge arusaam, mida see amet endast kujutab. Insenerid on sageli taustajõud, kelle panust ei märgata, sest me pole ühiskondlikult nende esiletoomist tähtsustanud. Kui peame nimetama Eesti tuntumaid insenere, jääb enamik meist vastuse võlgu.
Selleks, et noored hakkaksid kaaluma inseneeriat kui karjäärivalikut, tuleb valdkonda inimestele lähemale tuua. Peame näitama inseneride töö telgitaguseid ja selgitama, kuidas nende panus meie igapäevaelu kujundab – alates sildadest ja hoonetest kuni kõrgtehnoloogiliste lahendusteni.
Missioon: igal noorel on vähemalt üks positiivne kokkupuude inseneeriaga
See võiks olla kasvõi midagi nii lihtsat nagu osalemine ägedates ja inspireerivates töötubades ja eksperimentides, tehase külastamine või hoopis inseneri töövarjutamine. Ühiskonna jaoks on oluline, et noor teeks teadliku eriala valiku. See ei tähenda, et igast noorest peab sirguma insener, kuid on oluline, et tal oleks võimalus valdkonnaga kokku puutuda, et mõista, kas see võiks talle huvi pakkuda. Läbi praktilise kogemuse on võimalik abstraktne “inseneri” mõiste teisendada käegakatsutavaks tegevuseks ja tulemuseks. Täna jääb taoliste tegevuste vähesuse tõttu inseneeria valikuvõimalusena sageli veel märkamata.
Uuest aastast alustab Inseneriakadeemia koos partneritega muuhulgas inseneeria päevade korraldamist põhikoolides, järgides Eesti Inseneride Liidu sarnast edukat algatust gümnaasiumides. Üritus on kindlasti üks võimalus esimeseks positiivseks kokkupuuteks inseneeriaga, inspireerides noort kaaluma inseneri elukutset ühe oma karjäärivalikuna. Paneme noored insenermõtlemist praktiseerima, sest katsetamine, eksimine ja õppimine on inseneritöö loomulik osa – ja seda saab teha põnevalt ning innustavalt.
Inseneride puuduse lahendamine ei ole kerge ülesanne, kuid koostöös on see saavutatav. Vajame süsteemset lähenemist, mis hõlmab haridusuuendusi, eriala populariseerimist ja ettevõtete aktiivset kaasamist. Ainult nii saame kindlustada, et Eesti insenerid kujundavad ka tulevikus meie ühiskonda ja majandust.
Inseneride järelkasv ei ole pelgalt hariduse või ettevõtluse küsimus – see on ühiskondlik prioriteet. Olgu see meie ühine missioon, et igal Eesti lapsel oleks vaimustav kokkupuude inseneeria valdkonnaga, millest saaks sügavam huvi tehnikateaduste vastu. See on investeering tulevikku, mida ei saa edasi lükata.
Inseneriakadeemia on Eesti riigi, õppeasutuste, ettevõtete ja erialaliitude koostööalgatus inseneeria valdkonnas hariduse kvaliteedi tõstmiseks ja inseneride järelkasvu kindlustamiseks ning valdkonna populaarsuse suurendamiseks. Programmi viib ellu Haridus- ja Noorteamet.